TERAPIA NEUROPSYCHOLOGICZNA
W Poradni Neuropsychologicznej prowadzona jest terapia neuropsychologiczna (neurorehabilitacja).
Program terapii ustala się indywidualnie w zależności od rodzaju problemów zgłaszanej osoby.
Na podstawie wyników z badania neuropsychologicznego i diagnozy opracowywana jest terapia neuropsychologiczna.
Mózg po urazie, chorobie lub doświadczający problemów neurorozwojowych jest osłabiony, dlatego też potrzebuje profesjonalnego wsparcia w regeneracji i prawidłowym rozwoju.
Terapia neuropsychologiczna (neurorehabilitacja) opiera się na założeniu plastyczności mózgu, gdyż na skutek odpowiednich oddziaływań terapeutycznych możliwe jest przywrócenie osłabionych lub utraconych funkcji mózgu.
Do najczęstszych problemów osoby z deficytem poszczególnych funkcji mózgu zalicza się m.in.:
trudności w mówieniu
zaburzenia pamięci i koncentracji
trudności w nauce
gubienie się
problemy z poruszaniem się
nieracjonalne zachowanie i impulsywność, niecierpliwość
utrata panowania nad sobą
trudności w podążaniu za rozmową
problemy z widzeniem
niedostrzeganie swoich objawów chorobowych
szybka męczliwość
utrata zainteresowań
skłonność do używek, hazardu
reakcja depresyjna
utrata wiary w sens życia
Uszkodzenie mózgu jest najczęściej sytuacją traumatyczną, ponieważ w radykalny sposób zmienia sposób dotychczasowego życia lub uniemożliwia prawidłowy rozwój.
Z tego właśnie powodu wykonuje się terapię neuropsychologiczną, gdyż przywraca ona sprawność poszczególnych funkcji mózgu w najwyższym możliwym stopniu dla danej osoby.
Terapia neuropsychologiczna usprawnia następujące funkcje mózgu:
pamięć
mowę
koncentrację, uwagę
funkcje wykonawcze (odpowiedzialne za: motywację, inicjowanie działań, planowanie, monitorowanie własnych działań, elastyczne dostosowywanie myślenia i zachowania do sytuacji, kontrola myślenia i zachowania)
orientację wzrokowo-przestrzenną
precyzyjne ruchy dłoni
zmysły (powonienie, czucie, ruch kończyn, słuch, wzrok)
Rehabilitacja neuropsychologiczna, oprócz specjalistycznych oddziaływań usprawniających funkcje mózgu, jest także emocjonalnym wsparciem w kryzysie, ponieważ zmniejsza odczuwaną frustrację.
Obniżenie jakości życia wynikające z dysfunkcji mózgu często wywołuje reakcję depresyjną, dlatego też osoby cierpiące mogą wyrażać niechęć do podjęcia terapii. Osoby takie ze względu na swoje deficyty najczęściej też nie mają możliwości znalezienia dla siebie pomocy, więc w takiej sytuacji ważne jest wsparcie osób bliskich, które zorganizują dla nich terapię. W innym wypadku osoba dotknięta deficytem funkcjonalnym mózgu staje się narażona na niepełnosprawność do końca życia.
Dla powodzenia terapii neuropsychologicznej ważna jest regularność odbywanych sesji terapeutycznych, gdyż mózg potrzebuje czasu na regenerację i usprawnienie osłabionych bądź utraconych funkcji.
Z tego względu dostępne są pakiety programów rehabilitacyjnych w atrakcyjnych cenach.
Umów terapię neuropsychologiczną w formie wizyty online.
Wyślij zgłoszenie, aby umówić terapię neuropsychologiczną.
W temacie zgłoszenia wpisz: TERAPIA. W treści napisz, czy umawiasz terapię dla siebie czy osoby bliskiej (dziecko, partner, rodzic).