DIAGNOZA NEUROPSYCHOLOGICZNA I TERAPIA NEUROPSYCHOLOGICZNA – KOMU SĄ POTRZEBNE?
Diagnoza neuropsychologiczna ma na celu określenie związku między zachowaniem człowieka a stanem jego mózgu.
W procesie diagnozy neuropsychologicznej niezbędne jest uzyskanie wcześniej oceny neurologicznej i wykonanie badania neuroobrazowego – dzięki nim możliwe będzie ustalenie obecności i charakteru zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (OUN) (np. udary, guzy, zmiany neurozwyrodnieniowe).
Dane neuroobrazowe pochodzące z tomografii komputerowej czy rezonansu megnetycznego umożliwiają poszerzenie diagnozy neuropsychologicznej. Wskazują bowiem czy patologia OUN ma organiczny charakter i czy zmiany w mózgu sa rozsiane, postępujące.
Czytaj też: Q&A Co należy wiedzieć o diagnozie neuropsychologicznej?
Kiedy są potrzebne diagnoza i terapia neuropsychologiczna?
W szczególności po diagnozę neuropsychologiczną powinny zgłosić się osoby po wypadku, urazie czaszkowo-mózgowym, z chorobami mózgu (guzy, udary, zmiany neurozwyrodnieniowe) wykazanymi w badaniu neuroobrazowym (np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa).
W przypadku uszkodzenia mózgu wiele funkcji pełnionych przez ten narząd jest osłabionych. Z tego względu osoba najczęściej doświadcza problemów w codziennym funkcjonowaniu pamięci, uwagi, mowy czy zachowania.
Diagnoza neuropsychologiczna staje się niezbędna w takiej sytuacji, gdyż pozwalając ocenić rodzaj oraz stopień deficytów wywołanych chorobą mózgu, stanowi punkt wyjścia do zaplanowania różnych form pomocy.
Osoby, które podejrzewają u siebie występowanie patologii mózgu również mogą wziąć udział w badaniu nieuropsychologicznym, jednakże diagnoza neuropsychologiczna powinna być poprzedzona wykonaniem badania neuroobrazowego mózgu.
Terapia neuropsychologiczna
Proces diagnozy neuropsychologicznej, rozpoczyna się od badania neuropsychologicznego i prowadzi osobę w kierunku zindywidualizowanej terapii neuropsychologicznej.
Zasadniczym celem terapii neuropsychologicznej jest usprawnienie funkcji mózgu w najwyższym możliwym stopniu. Rezultaty rehabilitacji neuropsychologicznej zależne są od częstotliwości wykonywanych ćwiczeń, ale także od wielu innych czynników.
Do obszarów terapii neuropsychologicznej należy:
trening pamięci
trening uwagi i funkcji wykonawczych
rehabilitacja zaburzeń mowy
ćwiczenia wzrokowo-przestrzenne
trening somatosensoryczny
Wszystkie działania z zakresu diagnostyki neuropsychologicznej, jak i neurorehabilitacji mają ułatwić osobie powrót do codziennego funkcjonowania i osiąganie samodzielności w wykonywaniu różnych działań.
Najnowsze komentarze