W zakamarkach mózgu

Featured Video Play Icon

 

Świadomość jest pierwszym krokiem prowadzącym do zmiany. Tak powiedział profesor neurologii Beau Lotto, dodając, że wiedza o tym, co kieruje naszym postępowaniem, stanowi istotną część świadomości. Te proste słowa oddają wielką prawdę na temat naszego funkcjonowania – tylko wtedy, gdy przybliżymy się do zrozumienia swojego problemu, będziemy mogli zacząć próbować go zmieniać.

Współczesna nauka dowodzi, że za każdy aspekt naszego funkcjonowania odpowiada czynność różnych obszarów mózgu. To od przebiegu rozmaitych procesów w układzie nerwowym zależy sprawność twojej pamięci, koncentracji, zdolności do logicznego myślenia, poruszania się, widzenia, słyszenia… Od działania mózgu zależy też twoja motywacja, nastrój, przekonania… Im więcej więc wiesz o tym, jak mózg funkcjonuje, tym możesz lepiej zrozumieć siebie, swoje postępowanie. 

Jeśli chcesz poznać swoją osobowość, poszukujesz rozwiązań problemów czy po prostu interesujesz się różnymi aspektami mózgu, sięgnij po książkę W zakamarkach mózgu. Jest to zbiór esejów wybitnych badaczy z zakresu neuronauk, którzy dzielą się najnowszymi odkryciami na temat mózgu. Odkrycia prezentowane w tej książce są naprawdę niezwykłe, ponieważ w dużej mierze stanowią zaprzeczenie tego, co często intuicyjnie sobie wyjaśniamy, tłumacząc np. swoje postępowanie lub postępowanie innych ludzi. David J. Linden do przygotowania książki W zakamarkach mózgu wybrał naukowców nie narzucając im tematu, na który mieliby przygotować esej. Badacze więc sami wybrali temat, który chcieli przybliżyć czytelnikom. W rezultacie tego powstała książka zawierająca rzetelną wiedzę o biologii leżącej u podstaw naszego codziennego doświadczenia. Należy pamiętać o tym, że współcześnie wiele publikacji, w których poruszane są tematy związane z mózgiem, wcale nie jest napisanych przez badaczy mózgu. W konsekwencji zawierają wiele nieścisłości choć wydają się bardzo ciekawe i motywujące. Natomiast książka W zakamarkach mózgu jest dla tych wszystkich, którzy pragną rzeczywiście miarodajnych ale przystępnie zaprezentowanych informacji o biologicznych podstawach naszego doświadczenia. 

W zakamarkach mózgu autorzy między innymi dzielą się spekulacjami dotyczącymi perspektyw dalszego rozumienia układu nerwowego, poruszają kwestie genetycznych podstaw osobowości, czy też neurologicznego podłoża reakcji estetycznych, pragnień, uzależnień. Pokazują, jak mózg zmienia się pod wpływem doświadczeń i korzystania z urządzeń elektronicznych. W książce tej przedstawione są również najnowsze zagadnienia dotyczące chorób mózgu ze szczerym wyjaśnieniem, co jest obecnie zbadane i wiadome, a co w aspektach związanych z chorobami mózgu stanowi w dalszym ciągu zagadkę.