Choroba Alzheimera to jedna z postaci otępienia, która prowadzi do rozpadu intelektualnej, emocjonalnej i osobowościowej sfery funkcjonowania człowieka.
Na początku XX w. choroba Alzheimera została po raz pierwszy opisana u pacjentki w średnim wieku. Jednak klinicznie choroba ta niewiele różni się od otępienia występującego u ludzi starszych, nazywanego “demencją starczą”.
Zarówno w przypadku demencji starczej, jak i choroby Alzheimera, następuje powolne pogarszanie się funkcji umysłowych, emocji, woli, przy zachowanej świadomości.
W przypadku choroby Alzheimera uwidaczniają się wyraźne różnice związane z płcią. Choroba Alzheimera występuje u kobiet niemal dwukrotnie częściej niż u mężczyzn.
Choroba Alzheimera – objawy
W większości przypadków zmiany poznawcze są pierwszym objawem, jaki zauważa chory oraz jego bliscy. Doświadczane trudności z pamięcią, przypominaniem, koncentracją są więc najczęstszą przyczyną zgłoszenia na badanie neuropsychologiczne.
Do postawienia rozpoznania choroby Alzheimera muszą być obecne co najmniej trzy z wymienionych poniżej czterech objawów klinicznych:
stopniowe i stale narastające pogarszanie się funkcjonowania w pracy i w niektórych czynnościach życia codziennego
osłabienie pamięci
pogorszenie ogólnych zdolności umysłowych, a przede wszystkim zdolności rozumienia (uchwycenia sensu), rozumowania, wnioskowania, myślenia pojęciowego i abstrakcyjnego
dezorganizacja osobowości i jej charakterystycznych cech z pogorszeniem dbałości o siebie, stępieniem wrażliwości emocjonalnej oraz zmniejszeniem przystosowania społecznego
Najnowsze komentarze