Stan krytyczny – opowieści z pogranicza ludzkiego życia

Nakładem Wydawnictwa Insignis ukazała się bardzo interesująca książka pt. Stan krytyczny (autor dr Matt Morgan), którą serdecznie Państwu polecam. Jest to zbiór opowieści z pogranicza ludzkiego życia. 

Bohaterami tych opowiadań są ludzie, którzy znaleźli się w stanie krytycznym, co oznacza, że zawiódł u nich jeden z najważniejszych organów i znajdują się w sytuacji zagrożenia życia. W takich chwilach pacjenci oddziału intensywnej terapii są całkowicie zdani na doświadczenie i umiejętności personelu medycznego. A sam personel medyczny, lekarze, działając w ogromnym stresie, pod presją czasu, niejednokrotnie w trybie pilnym muszą rozwiązywać zagadki ludzkiego ciała, diagnozując niewytłumaczalne, niezwykle rzadkie przypadki.

Książka ta w przenikliwy sposób uczy, jak bardzo kruche jest ludzkie istnienie oraz przekonuje, że każde doświadczenie – zarówno pacjenta, jak i lekarza, niezależnie jak bardzo byłoby trudne, zawsze wydarza się po to, aby zrozumieć jakąś prawdę na temat nas samych. Oprócz zdumiewających historii ludzi, książka dr. Morgana zawiera także wiele trafnych spostrzeżeń życiowych, które pozwalają przeformułować dotychczasowe poglądy czy problemy i spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy.

Poniżej chciałabym podzielić się z Państwem jednym z wielu pouczających fragmentów z tej książki; autor pisze: (…) Z doświadczenia wiem, że osoby poranione przez życie najczęściej ranią też innych. Istnieje jednak ucieczka z tego błędnego koła, którą pokazał lekarz i pisarz Viktor Frankl. Po przeżyciu okropności Holokaustu napisał: “Gdy nie jesteśmy już w stanie zmienić sytuacji, musimy zmienić siebie” oraz: “Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń – w tej przestrzeni leży wolność i moc wyboru naszej odpowiedzi. To tam kryje się nasz rozwój i wolność“. Zdaję sobie sprawę, że znalezienie w sobie mentalnej przestrzeni do reagowania na chłodno może być trudne. Ale bez tego możemy łatwo zranić siebie i innych (…)

O autorze książki: Doktor Matt Morgan jest specjalistą medycyny intensywnej terapii w University Hospital of Wales oraz honorowym samodzielnym pracownikiem naukowym Cardiff University. Pracował w największych szpitalach brytyjskich i australijskich. Wielokrotnie nagradzany za swoje badania, w tym za rozprawę doktorską na temat wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania złożonych problemów medycznych. Jest wielkim orędownikiem zaangażowania społecznego i współautorem licznych artykułów naukowych i książek.