Psycholog online: co powinieneś wiedzieć przed umówieniem wizyt online?

Psycholog online

Psycholog online – gdy wpiszesz to hasło do wyszukiwarki internetowej, to znajdziesz szereg specjalistów, którzy świadczą usługi psychologiczne w formie kontaktu online, czyli zdalnie, na odległość.

Współcześnie coraz częściej ludzie wykorzystują nowoczesne formy pomocy i terapii, stąd coraz większa popularność usług z zakresu tzw. e-zdrowia. Forma pomocy na odległość, jaką świadczy psycholog online , została doceniona przez wiele osób i cieszy się wciąż rosnącą popularnością.

Na jakie korzyści możemy liczyć umawiając wizytę, którą prowadzi psycholog online?

Przede wszystkim sesje, w których bierze udział psycholog online, są równie skuteczne, jak sesje tradycyjne. Jeśli osoba często korzysta z nowych technologii i jest z nimi zaprzyjaźniona, to wizyty online nie będą stanowiły żadnej przeszkody w pracy nad sobą. Co więcej, klienci  cenią wygodę wizyt online, ponieważ można pracować nad swoimi problemami bez konieczności uciążliwych dojazdów. Dzięki możliwościom, jakie dają nowe technologie, można dotrzeć do cenionego specjalisty poza miejscem swojego zamieszkania i odbyć z jego udziałem wizytę online. Spotkanie bezpośrednie, w którym z racji jego tradycyjnej formy nie uczestniczyłby psycholog online, byłoby trudniejsze w realizacji, a długie dojazdy podniosłyby koszty klienta.

Spis treści:

Psycholog online – jak znaleźć specjalistę w Internecie?

Obecnie najczęściej poszukiwanie specjalisty odbywa się poprzez wpisanie odpowiedniego hasła w pole wyszukiwarki internetowej. Po wpisaniu frazy „psycholog online” wyszukiwarka wskaże ci wiele stron przekierowujących do różnych specjalistów. Aby znaleźć właściwego i czuć satysfakcję z dokonanego wyboru, musisz przyjąć odpowiednie kryteria.

Poniżej znajdziesz informacje, które ułatwią znalezienie specjalisty po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej frazy psycholog online.

Jakość przygotowania strony oraz czytelne uporządkowanie na niej informacji jest wizytówką specjalisty i wiele mówi o profesjonalizmie psychologa świadczącego usługi online. Podstawą strony internetowej, jaką powinien mieć każdy psycholog online, jest umieszczenie na niej podstawowych informacji, czyli pełnego imienia i nazwiska, zdjęcia oraz przebiegu wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Klient dokonujący rozeznania w Internecie musi mieć pełen dostęp do informacji o specjaliście, z którym planuje umówić wizytę online. Obligatoryjnie na stronie musi też znajdować się numer telefonu, formularz kontaktowy oraz adres e-mail, z którego psycholog online odeśle nam odpowiedź na ewentualne zapytanie.

Psycholog online, do którego można mieć większe zaufanie oraz przekonanie, że nie mamy do czynienia z osobą z przypadku, regularnie dzieli się swoją wiedzą, co jest widoczne np. na blogu znajdującym się na jego stronie internetowej.

Oprócz merytorycznego wkładu, w postaci wspomnianych wpisów blogowych, na stronie lub powiązanych z nią portalach społecznościowych, warto sprawdzić, czy psycholog online jest aktywny zawodowo i organizuje warsztaty, wykłady, występuje w radiu i telewizji dzieląc się swoją wiedzą. Wszystkie te aspekty są ważne, gdyż uwiarygodniają pozycję zawodową, jaką niewątpliwie powinien odznaczać się psycholog online.

Poza danymi dokumentującymi wykształcenie oraz aktywność zawodową, jakie psycholog online prezentuje swoim klientom, na jego stronie internetowej powinny również znajdować się w czytelnej formie informacje na temat zasad świadczenia usług i umawiania wizyt online.

Na swojej stronie internetowej psycholog online często zawiera informację o możliwości przeprowadzenia bezpłatnej konsultacji przed umówieniem właściwej wizyty. Warto na pewno wybrać takiego specjalistę, który umożliwia taką bezpłatną konsultację wstępną, gdyż świadczy to o profesjonalizmie i rzetelności usług jakie realizuje w formie online.

Psycholog online: czy ten specjalista zna się na moich problemach?

To pytanie często zadają sobie osoby szukające pomocy u psychologa. Jest ono bardzo słuszne, ponieważ nie każdy psycholog specjalizuje się w wybranej dziedzinie problemów, z jakimi może borykać się klient. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „psycholog online” warto zawęzić obszar poszukiwań i obok tego hasła wpisać również swój problem, na przykład – „psycholog online depresja”,” psycholog online problemy z pamięcią i koncentracją”. Psycholog online, jakiego w ten sposób znajdziesz, będzie bardziej dedykowanym specjalistą w odniesieniu do konkretnych problemów. Aby mieć pewność, że trafimy do specjalisty, który na pewno nam pomoże, warto prześledzić również doświadczenie, jakie zdobył psycholog online, pod kątem problemów, z jakimi na wizycie chcesz pracować. Jeśli psycholog online na swojej stronie internetowej nie wspomina nic na temat pracy z dziećmi lub z osobami cierpiącymi na depresję lub zaburzenia poznawcze, nie ma się co spodziewać, że będzie w pełni kompetentny w tych obszarach.

Czytaj też:

Na czym polega diagnoza i terapia neuropsychologiczna?|dr Alicja Czyrska

 

Psycholog online: zasady świadczenia usług online

Na wybranej stronie internetowej, która ukaże się po wpisaniu frazy „psycholog online”, w przejrzysty i czytelny sposób powinny być zamieszczone informacje na temat rodzajów świadczonych usług online. Klient na podstawie informacji na stronie powinien być gruntownie zaznajomiony z zasadami świadczenia usług online przez wybranego psychologa.

Klient na stronie internetowej powinien też sprawdzić, jakie dokładnie usługi realizuje psycholog online oraz czym konkretnie jest wizyta online. Czy w jej ramach odbywa się konsultacja czy badanie diagnostyczne, czy też terapia bądź neurorehabilitacja? Psycholog online podczas wstępnej rozmowy z klientem, jeszcze przed umówieniem wizyty, powinien pomóc klientowi w wyborze usługi online najbardziej dostosowanej do jego aktualnych problemów, potrzeb i możliwości.

Ponadto, strona internetowa, na której psycholog online prezentuje swoje usługi, powinna zawierać czytelne informacje na temat:

  • sposobu, w jaki klient może umówić wizytę
  • czasu trwania wizyty online
  • kosztu wizyty online, jak i sposobu płatności
  • informacje na temat polityki prywatności i zasad przetwarzania danych osobowych

Osoba poszukująca usługi, jaką świadczy psycholog online, powinna mieć pełen dostęp do informacji o specjaliście i usłudze. Nie należy korzystać z pomocy, jaką oferuje osoba oznaczająca siebie pod hasłem psycholog online na różnych portalach internetowych, gdy jej wizytówka jest bez zdjęcia i bez odesłania do strony internetowej.

Czy wiesz, że psycholog online to nie tylko video rozmowa przez Internet?

Warto wiedzieć o tym, że usługi, jakie realizuje psycholog online, to nie tylko video rozmowy odbywające się przez Skypa. Zakres oddziaływań psychologa online jest znacznie szerszy i obejmuje wszystkie usługi świadczone w sposób zdalny, na odległość. Psycholog online może więc również świadczyć konsultacje telefonicznie, mailowo. Może także prowadzić wideokonferencje i wideowarsztaty. W ramach usług online wlicza się także korzystanie z rekomendowanych przez psychologa online aplikacji na smartfony, a także smsów, które wspomagają realizację usług, przypominając klientom o zaplanowanej wizycie.

 

Jakie kwalifikacje powinien mieć psycholog online?

Psycholog online, świadczący usługi drogą internetową, z pewnością powinien zapoznać się ze wskazówkami dla psychoterapeutów świadczących usługi online, które zostały przygotowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Na ten moment nie ma jeszcze polskiego rozporządzenia ze strony np. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Bezwzględnie jednak psycholog online powinien mieć poparte dyplomami i certyfikatami uprawnienia do prowadzenia usług psychologicznych drogą bezpośrednią. Jest to warunek konieczny, aby można było rozpocząć świadczenie usług psychologicznych drogą online. Jeśli klient ma wątpliwości, co do uprawnień osoby, która świadczy usługi online, zawsze może poprosić ją o przedstawienie dokumentów poświadczających wykształcenie i odbyte szkolenia. Psycholog online z chęcią udokumentuje swoje wykształcenie, gdyż ciężko na nie pracował.

 

Psycholog online: w jakich sytuacjach skorzystać z wizyty online?

Standard usług świadczonych online, jak i stacjonarnie, nie odbiega od siebie w żaden sposób, zatem psycholog online pomaga w takich samych sytuacjach, jak psycholog podczas wizyty bezpośredniej. Obecnie w dobie pandemii spowodowanej przez Covid19 skorzystanie z profesjonalnej zdalnej usługi, jaką świadczy psycholog online, jest właściwe, chroni zdrowie, a czasami jest jedyną możliwością spotkania się ze specjalistą.

 

Istnieją jednak przypadki, w których spotkania online są szczególnie pomocne. Poniżej znajduje się opis sytuacji, w których psycholog online jest bardzo potrzebny.

  • Gdy zależy ci na kontakcie z cenionym specjalistą z innej miejscowości bądź nawet kraju, który zamieszkujesz.
  • Gdy zamieszkujesz małe miasto lub obszar wiejski, w którym nie ma żadnego specjalisty.
  • Gdy masz problemy w poruszaniu się i fizycznym dotarciu na sesję lub jesteś osobą niepełnosprawną ruchowo.
  • Gdy cierpisz na zaburzenia lękowe i masz silne obawy związane z opuszczaniem mieszkania.
  • Gdy często wyjeżdżasz w różne miejsca służbowo i styl pracy nie pozwala na regularne sesje bezpośrednie.

Psycholog online: czy dzieci mogą uczestniczyć w sesjach online?

Nie ma przeciwskazań do tego, aby dzieci nie mogły uczestniczyć w spotkaniu, w którym również bierze udział psycholog online. Wcześniej jednak taka wizyta powinna zostać uzgodniona między dorosłym a psychologiem online, a następnie od strony technicznej, czasowej i przestrzennej, powinna być zorganizowana przez dorosłego. Nadzór nad dziećmi, gdy korzystają z Internetu oraz kontrola, z kim dzieci łączą się przez komunikatory, jest niezbędna, aby zachować bezpieczeństwo dziecka w sieci. Psycholog online powinien także wymagać od rodzica odesłania podpisanego wniosku o badanie online osoby niepełnoletniej. Często podczas wizyt online, w których bierze udział dziecko oraz psycholog online, niezbędna jest także stała obecność dorosłego w roli osoby asystującej, pomagającej w kwestiach technicznych.

Psycholog online – na jakie problemy pomaga?

Psycholog online pomaga w takich samych problemach, jak psycholog pracujący tradycyjnie.

Pomoc psychologa online jest szczególnie przydatna w terapii:

Psycholog online – kto nie może skorzystać z wizyty online?

 

Nowe technologie dają dużo różnych możliwości, a wizyty online ułatwiają kontakt ze specjalistami nie tylko z całego kraju, ale i świata. Istnieją jednak sytuacje, w których psycholog online może nie być pomocny.

Poniżej znajduje się opis problemów, w których pomoc, jaką świadczy psycholog online, może być trudna lub niemożliwa do realizacji.

  • Gdy jesteś osobą niedosłyszącą lub głuchoniemą, a psycholog online nie zna języka migowego.
  • Gdy cierpisz na zaburzenia funkcji mowy.
  • Gdy cierpisz na zaburzenia świadomości.
  • Gdy zaburzenia psychiczne są tak silne (schizofrenia, myśli samobójcze, psychoza) wymagają interwencji psychiatry oraz hospitalizacji. 
  • Gdy chcesz skorzystać z pomocy psychologa online, który nie porozumiewa się w twoim języku.

 

Psycholog online: jak przygotować się do pierwszej wizyty online?

Gdy już znaleźliśmy w Internecie specjalistę pod hasłem psycholog online, zweryfikowaliśmy na stronie internetowej jego wykształcenie i kwalifikacje oraz zakres udzielanej pomocy, a także dokonaliśmy rozeznania w zasadach świadczenia usług online, możemy umówić wizyty online. Na tym jednak sprawa się nie kończy.

Zobacz również:

Dlaczego potrzebna jest rehabilitacja neuropsychologiczna?

Psycholog online świadczy swoje usługi najczęściej w formie kontaktu przez Internet, zatem, aby odbyć wizytę online, niezbędne jest posiadanie sprzętu z dostępem do sieci. Musisz upewnić się, czy masz możliwości techniczne do odbycia wizyty online.

Przed umówieniem wizyty, psycholog online także powinien porozmawiać z klientem i dokonać oceny stosowności usługi online w jego indywidualnym  przypadku zdrowotnym. Jeśli rozmowa wstępna kwalifikuje klienta do wizyty online, można się do niej zacząć przygotowywać.

Poniżej znajdują się 4 proste kroki, jak przygotować się do pierwszej wizyty online?

Psycholog online musi dobrze widzieć oraz słyszeć swojego klienta, zatem niezbędne jest również posiadanie odpowiedniego komunikatora wraz z kamerą (np. Skype). Wizyta online może odbywać się za pośrednictwem komputera, laptopa, tabletu, a czasami wystarczy również smartfon.

Zatem pierwszy krok, aby można było odbyć wizytę, w której weźmie udział psycholog online, to zapewnienie sobie zaplecza technicznego. Należy też ustalić ze specjalistą, przy użyciu jakiego programu do komunikacji odbędzie się spotkanie. 

Drugi krok to ustalenie odpowiedniej godziny na wizytę online. Sesje online najczęściej odbywają się w domu, musi to być więc czas, w którym nikt nie będzie przeszkadzał. Ważne jest, aby przestrzeń, w którym psycholog online będzie udzielał pomocy, była możliwie jak najbardziej prywatna, odosobniona. Oznacza to, aby na czas sesji online przenieść się w taką część mieszkania, która jest możliwie najbardziej odizolowana od hałasu i nienarażona na to, że ktoś będzie wchodził do pokoju w trakcie sesji.

Zdarzają się przypadki, że klienci odbywają sesje online w swoim samochodzie przy użyciu smartfonu, gdyż nie mają zapewniających prywatność warunków w mieszkaniu.

Gdy kwestie techniczne, czasowe oraz lokalizacyjne zostaną już ustalone, warto na dzień przed sesją odnaleźć konto, jakie ma psycholog online i wysłać mu zaproszenie do kontaktu. Dzięki temu odpowiednio wcześniej zweryfikujesz ewentualne pomyłki i w dzień wizyty będziesz musiał tylko odebrać rozmowę, gdy zadzwoni psycholog online. W ten sposób nie zmarnujesz czasu na szukanie w komunikatorze właściwego kontaktu, tylko przeznaczysz go na sesję.

Aby być pewnym, że jest się dobrze przygotowanym do pierwszej wizyty online, po spełnieniu omawianych wyżej kwestii, można umówić się z psychologiem online na tzw. połączenie testowe. Odbywa się ono wcześniej niż pierwsza wizyta. W sytuacji ewentualnych problemów technicznych wykazanych przez połączenie testowe z psychologiem online, zostaje czas na ich rozwiązanie.

Zatem do wizyty, w której weźmie udział psycholog online można przygotować się w kilku bardzo prostych krokach.

Krok pierwszy – znalezienie właściwego specjalisty w Internecie i nawiązanie z nim kontaktu telefonicznie bądź mailowo, rozmowa i określenie terminu wizyty

Krok drugi – zapewnienie zaplecza technicznego (sprzęt z dostępem do Internetu) oraz instalacja komunikatora (np. Skype); sprawdzenie działania kamerki oraz głośników

Krok trzeci – organizacja czasowo-przestrzenna spotkania zapewniająca pełen komfort wizyty online; umówienie wizyty w godzinach np. gdy jesteśmy sami w domu lub znalezienie miejsca, w którym nikt nie będzie przeszkadzał w trakcie sesji

Krok czwarty – wysłanie psychologowi online zaproszenia do kontaktów i ewentualnie umówienie połączenia testowego

Krok piąty – odebranie przychodzącego połączenia od specjalisty w czasie umówionej wizyty

 Gdy wszystkie te warunki są spełnione, wizyta, w której weźmie udział psycholog online, odbędzie się bez przeszkód i przyniesie wiele korzyści.

 

Psycholog online: standardy etyczne i bezpieczeństwo danych

Psycholog online pracuje w oparciu o te same standardy etyczne, co psycholog świadczący usługi tradycyjnie. Oznacza to, że psycholog online jest kategorycznie zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Wszelkie informacje, jakie otrzymuje psycholog online, są pod ochroną i traktuje się je jako poufne. Psycholog online powinien dołożyć wszelkich starań w celu ochrony i utrzymania poufności danych i informacji dotyczących ich klientów. Ważne jest również, aby psycholog online tworząc usługę zdalną stosował zabezpieczenia transmisji danych SSL oraz korzystał z uznanych komunikatorów np. Skype.